Chełm

Osiedle „Dyrekcja” - ewenement na skalę Europy 🎬

„Roku Pańskiego od Narodzenia Chrystusa tysiąc dziewięćset dwudziestego ósmego a odrodzonej Najjaśniejszej Rzeczpospolitej Polskiej dziesiątego, w poniedziałek dnia dwudziestego drugiego października, kiedy Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej był „Profesor Doktór Ignacy Mościcki, Ministrem Spraw Wojskowych był Pierwszy „Marszałek Polski Józef Piłsudski (...)

W dniu tym złożono kamień węgielny pod gmach Dyrekcji Kolei Państwowych w Chełmie (...).

Akt Niniejszy stanowiący świadectwo rozwoju Rzeczpospolitej Polskiej i jej kolejnictwa spisano KU WIECZNEJ PAMIĘCI I OJCZYŹNIE NA CHWAŁĘ.

Szczęść Boże w pracy wszystkim, którzy pracować będą w tym gmachu Dyrekcji Kolei Państwowych w Chełmie dla dobra Rzeczpospolitej i Kolejnictwa Polskiego”

W okresie dwudziestolecia międzywojennego z Chełma planowano uczynić sztandarowe miasto nowatorskiej myśli urbanistycznej. Efektem tych działań było m.in. powstanie w latach 1926-1939 osiedla Dyrekcja, które uważane jest za drugą po Gdyni największą inwestycją okresu międzywojennego.

Zapraszamy do obejrzenia dokumentu przenoszącego nas w czasy wielkich budowniczych Rzeczypospolitej.

W aktorów wcielili się mieszkańcy Chełma oraz pasjonaci historii chełmskiego osiedla. Statyści sami zadbali o stroje z epoki oraz odpowiednie rekwizyty, nie zabrakło również zabytkowych pojazdów. Historia ta została opisana również przez regionalistów oraz pryzmat zachowanych dokumentów i zdjęć.

Scenariusz i reżyseria: Grażyna Stankiewicz

Produkcja: Miasto Chełm, Stowarzyszenie Artystyczne TEATR W REMIZIE, OTO AGENCJA PRODUCENCKA 2018

Osiedle „Dyrekcja” - ewenement na skalę Europy 🎬

„Dyrekcja” film dokumentalny

źródło: Dyrekcja film dokumentalny

Poprzedni Chełm Losowy Następny