Chełm

Czy bocian przynosi szczęście? Chełmianie pytają u źródła 😃

Większość z nas każdego roku oczekuje na pierwsze oznaki wiosny, na pierwsze listki, kwiaty, śpiewające ptaki. W tym oczekiwaniu przyjemne są także wiosenne wróżby. Jedną z takich wróżb jest to, jak będzie wyglądać nasze pierwsze wiosenne spotkanie z bocianami.

Jeżeli pierwszego ptaka spostrzeżemy w powietrzu, to pewne, że tego roku w pracy będzie się nam wiodło i przyleci do nas szczęście, jeżeli będzie stał, na gnieździe lub łące, wtedy i pomyślność gdzieś się zatrzyma i do nas nie dotrze. Analogicznie dotyczy to młodych ludzi, po zobaczeniu lecącego ptaka panna wyleci z domu w tym roku lub kawaler przyleci, jeżeli ptak stał to kandydat na męża nie przyjdzie.

Innym powszechnym wierzeniem jest pewność, że tam gdzie się gnieździ bocian będzie się szczęśliwie działo, a w innej wersji jest to przekonanie, że bociany zakładają gniazda w gospodarstwach dobrych i uczciwych ludzi. Oddaje to dobrze przysłowie „Szczęśliwy dom, gdzie boćki są”.

Wierzeń i wersji wróżb jest wiele. Wczorajszego popołudnia (05.06) chełmianie z ul. Wolności mieli wczoraj okazję zapytać u źródła.

Bociek niespodziewanie pojawił się między blokami osiedla. Co i komu przyniósł ? Niestety nie udało nam się dowiedzieć. Ptakiem zajęli się przedstawiciele Straży Miejskiej.

Czy bocian przynosi szczęście? Chełmianie pytają u źródła 😃

Chełmianie z bocianem

źródło: podesłane przez Ilonę

Poprzedni Chełm Losowy Następny